Share:
 

Team Selections

Season 
Round 
Grade 
Ringwood District Cricket Association Inc. - Stuart Newey Plate
Round 2 - Sat 19 Oct 2019 (1:00PM), Sat 26 Oct 2019 (1:00PM)
St Andrews 1st XIvScoresby 1st XI
Venue: J.W Manson Reserve (Mid Oval)Match ID: 3234371
Umpires: Umpire1: Ray Baird  Umpire2: Ashok Kumar  
Scorers:  Not specified
Cuthbertson, Dylan
Paisley, Dwayne (c)
Sharpe, Cameron
Barmby, Zack
Singh, Karanvir
Deluca, Robert (+)
Lynn, Jesse E
Hansen, Jed
Pemberton, Liam
Milton, Sean
Paynter, Jack
 
Ricardo, Jack
Tubb, Daniel
Brookes, Evan
Cunningham, John
Griffin, Tom
Murray, Ryan (c)
Singh, Harkanwal
Enright, Mitchell
Singh, Gagandeep
PEIRIS, Tharaka
Peiris, Avishka (+)
 
Coach:  Phillips, Mark
Ringwood District Cricket Association Inc. - A Grade (Ian Spencer Shield)
Round 2 - Sat 19 Oct 2019 (1:00PM), Sat 26 Oct 2019 (1:00PM)
North Ringwood 3rd XIvSt Andrews 2nd XI
Venue: Barngeong Reserve (Oval 2)Match ID: 3243957
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Rigby, Leigh (c)
Baker, Scott
Brook, Henri
Clarke, Jackson
Djohan, Rhys
Gray, Lachlan
Harvey, Lachlan
Hepburn, Matthew
I'Anson, Nathaniel
Lannen, Ben
Logan, Thomas (+)
Schultz, James
 
Grumont, Joel
Williams, Andrew
Sutherland, Matt
Trowsdale, Ryan
Tilbrook-Penone, Jack H
Wong, Samuel
Williamson, Mark (c)
Lynn, Jordan O
Plant, Bradley
Murphy, Jayk R
Howard, Steve
Harvey, Connor (+)
Ringwood District Cricket Association Inc. - C Grade (Don Smith Shield)
Round 2 - Sat 19 Oct 2019 (1:00PM), Sat 26 Oct 2019 (1:00PM)
Lilydale 3rd XIvSt Andrews 3rd XI
Venue: Gateway ReserveMatch ID: 3244340
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Smart, Brett R (+)
Hempel, Brandon
Coutts, Daniel
Morgan, Carl
Molyneux, David
Sapkota, Sanjay
Smith, Connor
Gray, Bailey R
Baxter, Riley C
Holden, Jye
Hanley, Kieran (c)
Wilson, Hayden
 
Coach:  Hodgkinson, Quinton A
 
Sweeney, Mitchell
Catterall, Ryan
Ibrahim, Steve
Rajadurai, Anton (+)
Wunsch, Nick
Rajadurai, Angelo (c)
Mayoh, Shane
Sharpe, Hayden
Kotla, Pavan
Trowsdale, Gavin
Valji, Darshan
Callow, James
Ringwood District Cricket Association Inc. - D Grade (John Springett Shield)
Round 2 - Sat 19 Oct 2019 (1:00PM), Sat 26 Oct 2019 (1:00PM)
St Andrews 4th XIvWonga Park 4th XI
Venue: J.W Manson Reserve (East Oval)Match ID: 3259815
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Evans, Will
Pedersen, Antony
Middleton, Jake
Lynn, Stewart G (c)
Cann, Dave
Millott, Brenton
Dow, Michael
Mayoh, Leith (+)
Muir, Lachlan F
Zilinskas, Jack
Dash, Satya
Singh, Savasava
 
Milne, Matthew R
Walton, Zach D
Atkinson, Warren (c) (+)
White, Justin
Wright, Peter
Ballagh, Phil
Carrick, Jonah P
Reynolds, Lachlan A
Condick, Brad
Forbes, Caylen
Walton, Darren
Ringwood District Cricket Association Inc. - F Grade (Ann Pascoe Shield)
Round 2 - Sat 19 Oct 2019 (1:00PM), Sat 26 Oct 2019 (1:00PM)
St Andrews 5th XIvWarranwood 4th XI
Venue: J.W Manson Reserve (West Oval)Match ID: 3262345
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Duong, Viet Q (c)
Wynd, Stuart
Bailey, Stephen (+)
Knapman, James
Wynd, Lachlan
Windley, Damon J
Lazar, Jake
Millar, Matthew
McGrath, Tyler
Petrie, Spencer
Millar, Christopher
Balasubramanian, Ram
Randhar, Ruchin
 
Hughes, Matthew
Hughes, Daniel
Rooks, Matthew (c)
Trigt, Adrian
Greenwood, Trent
McDonald, Dale A
Rice, Nick
Cray, Murray (+)
Rice, Zach
McKenzie, Oliver
Keyhoe, Paul
Foster, Michael
Johnson, Luke
 
Coach:  Johnson, David A
Ringwood District Cricket Association Inc. - G Grade (Ian Dench Shield)
Round 2 - Sat 19 Oct 2019 (1:00PM), Sat 26 Oct 2019 (1:00PM)
East Ringwood 4th XIvSt Andrews 6th XI
Venue: Croydon Primary SchoolMatch ID: 3262780
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Jackson, Mark (c)
Crozier, Clem
Percy, Nathan
Sterritt, Oscar
Macaulay, Mitchell J
Baker, Aydan S
Rudolph, Michael
Pirera, Callum
Kearney, Ashley
Ellis, Glenn
Atkinson, Jamie
Atkinson, Steve
Munro, Bradley
 
Hill, Mark (+)
Lynch, Wayne
Gibbs, Alex (c)
Rixham, Shane
Chettle, Steve
Konstantopoulos, Justin
Leavey, Rory
Bailey, David
Ishtiaq, Muhammad S
Kumar, Deepak
Singh, Parmpal
Loftus, Jason
Stowell, Richard
Ringwood District Cricket Association Inc. - J Grade (Tony Gawne Shield)
Round 2 - Sat 19 Oct 2019 (1:00PM), Sat 26 Oct 2019 (1:00PM)
St Andrews 7th XIvHeathwood 4th XI
Venue: Arrabri OvalMatch ID: 3262987
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Mercieca, Caleb (+)
Mercieca, Shane
Shukla, Hemang (c)
Watycha Signor, Dominic
Phillips, Luke
Mulligan, Ethan
Stephen, Aaron
Philpotts, Cameron
Marriott, Joshua
White, Josh
Jain, Rohit
Parekh, Vviral (Will)
Phillips, Sean
 
Johnson, Mitchell R (+)
Magee, Ronan
Jenner, Ethan
Smith, Dwayne
Smith, Kallen
Duck, Cameron (c)
Monteau, Will
Fletcher, Lee
Smith, Lachlan
Elford, Thomas
Wright, David
David, John
Ringwood District Cricket Association Inc. - K Grade
Round 2 - Sat 19 Oct 2019 (1:00PM), Sat 26 Oct 2019 (1:00PM)
Croydon North 4th XIvSt Andrews 8th XI
Venue: Barngeong Reserve (Oval 1)Match ID: 3263169
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Carratelli, Luke
Morgan, Grant R (+)
Chipizubov, Vitaly (c)
Timms, Matthew
Niemiec, Mark
Duquesne, Chad
Holliday, Scott M
Potter, Daniel
Nott, Matt
Asbury, David
Linsey, Barry
Spaulding, Jake
 
Taylor, Brendan
Tanzen, Joel
Tanzen, Jack
Farmer, Shaun
Farmer, Brendan
Rhodes, Samuel
Farmer, James (+)
Pitman, Campbell
Tanzen, Dennis (c)
Robbins, Cameron
Gunathilake, Dhasindu
Gunathilake, Dharsha
Berry, Paul
Victorian Sunday Cricket Association - Grade 4
Round 3 - Sun 20 Oct 2019 (1:00PM)
St Andrews CCvSouthern Warriors CC
Venue: J.W Manson Reserve (Mid Oval)Match ID: 3253341
Umpires: Umpire1: Ganesh Desai  Umpire2: Chrys Abraham  
Scorers:  Not specified
Team not available
 
Team not available
Team not available
Ringwood District Cricket Association Inc. - Under 16-1 (Bill Wilkins Shield)
Round 3 - Sat 19 Oct 2019 (8:30AM), Sat 26 Oct 2019 (8:30AM)
TempletonvSt Andrews
Venue: Templeton ReserveMatch ID: 3223950
Umpires: Umpire1: Keith Richardson  Umpire2: ********  
Scorers:  Not specified
Drury, Blake
Shiels, Corey (+)
Ascenzo, Nicholas J
Meehan, Daniel R
Meehan, Alexander (c)
Tasevski, Zane
D'Mello, Daniel
Gottliebsen, Cadyn
Butler, Logan
WRIGHT, COREY
Perkins, Benjamin
Shah, Pranil
JAYAWICKRAMA, KAVEEN
 
Coach:  Meehan, Sean
Team Manager:  Meehan, Sean
 
Tilbrook-Penone, Jack H
Sullivan, Callum
Brasher, Kallen
Harvey, Connor (+)
Lynn, Jesse E (+)
Wong, Samuel (c)
Kuruwita, Tevin K
Rhodes, Samuel
Yuan, Michael
Chung, Felix
Petrie, Spencer
Slater, Matthew C
 
Coach:  Cuthbertson, Dylan
Team Manager:  Harvey, Matthew
Ringwood District Cricket Association Inc. - Under 16-4
Round 3 - Sat 19 Oct 2019 (8:30AM), Sat 26 Oct 2019 (8:30AM)
Mooroolbark (2)vSt Andrews (2)
Venue: Kiloran Park (Oval 1 - South)Match ID: 3252228
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Anderson, Jake G (c)
Boland, Nathan
Grinbergs, Marcus
Richardson, Benjamin
Loly, Sam
Whittle, Ben
Tooth, Ryan
Cox, Brock
Cavanagh, Scott C
Shegog, Carson
Jayasinghe, Damien
 
Coach:  King, Justin
Team Manager:  Grinbergs, Roland
 
Smith, Oliver
Windley, Damon J (+)
Vozzo, Lachlan
McGrath, Tyler
Cook-Rowe, Lloyd
Barron, Oscar
Sund, Hayden
Osborne, Beau
O'Brien, Harry
Pemberton, Callum
Zilinskas, Jack
 
Coach:  Vozzo, Damien
Box Hill Reporter District Cricket Association - Under 16 A Friday - Ron Hennessey Shield
Round 2 - Fri 18 Oct 2019 (5:00PM), Fri 25 Oct 2019 (5:00PM)
TemplestowevSt Andrews CC
Venue: Templestowe Reserve (Oval #1)Match ID: 3321672
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Mullenger, Lucas
Mansell, Ben G
Moulder, Hayden
Pasquali, Lachlan
Thornton, Thomas
Burton-Smith, Ben
Miller, Alexander (+)
Kumar, Arya
Passeri, Marcus
Mohammad, Ayan
Anderson, Jack
 
Tilbrook-Penone, Jack H
Brasher, Kallen
Lynn, Jesse E (c) (+)
Windley, Damon J
Nicolopoulos, Connor
McGrath, Tyler
Wong, Samuel
Kuruwita, Tevin K
Rule, Nicholas
West, Michael
Petrie, Spencer
 
Coach:  Lynn, Stewart G
Ringwood District Cricket Association Inc. - Under 14-1 (Jeff Luscombe Shield)
Round 3 - Sat 19 Oct 2019 (8:30AM), Sat 26 Oct 2019 (8:30AM)
St AndrewsvVermont
Venue: J.W Manson Reserve (Mid Oval)Match ID: 3231596
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Mayoh, Braydan (+)
Anderson, Jesse
Montgomery, Sam
George, Luke (+)
Barron, Cooper
Shukla, Shaurya
Premaratne, Michain
Lynn, Jordan O (c)
Culloty, Ronan
Stephen, Aaron
Muir, Lachlan F
Gunathilake, Dhasindu
 
********
Moulder, Rhys
Casey, Leon (c)
Goldsmith, Thomas
Bartlett, Luke
Boler, Adam
Callegaro, Luca
Bissett, Tom
Carmody, James
Hardman, Joshua (+)
Hall, Campbell
Andrade, Reuben
Govekar, Omkar
Ringwood District Cricket Association Inc. - Under 14-5
Round 3 - Sat 19 Oct 2019 (8:30AM), Sat 26 Oct 2019 (8:30AM)
Templeton (2)vSt Andrews Blue (2)
Venue: Schultz ReserveMatch ID: 3252739
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Team not available
 
Day, Zac (c)
Taylor, Mitchell
Farmer, Daniel
Wells, Joel
Albiston, Ethan (+)
Malpass, Noah
Crotty, Noah
Allen, Jordyn
Rollings, Brodie
Brown, Zac
Callow, Oscar
Vodopier, Archer
 
Coach:  Day, Steve
Team Manager:  Rollings, Greg
Ringwood District Cricket Association Inc. - Under 14 -6
Round 3 - Sat 19 Oct 2019 (8:30AM), Sat 26 Oct 2019 (8:30AM)
St Andrews White (2)vKilsyth (2)
Venue: J.W Manson Reserve (East Oval)Match ID: 3255144
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Chettle, Nicholas
Cross, Benjamin
Bedford, Harrison J
Robbins, Aidan
Kamdar, Ishaan
Dunk, Angus
Currie, Hayden
Wilson, Zac
Currie, Benjamin
Dwyer, Austin V
Shah, Ishaan
 
Coach:  Barmby, Zack
Team Manager:  Currie, Lelania
 
Smith, Matthew (+)
Asbury, Connor
Izzard, Luca
Beard, Will
Kimpton, Adam
Matanisiga, Brian
Armstrong, Gideon
Rooney, Tyler
 
Coach:  Watson, Mark
Team Manager:  Formston, Frank
Scorer:  Smith, Andrew
Ferntree Gully and District Cricket Association - U/14 - DIV 1 - VIC / TAS FREIGHT EXPRESS
Round 2 - Fri 18 Oct 2019 (5:15PM)
St Andrews CCdefUpper Ferntree Gully
Venue: J.W Manson Reserve (West Oval)Match ID: 3276315
Umpires: Umpire1: Liam Goodger  
Scorers:  Not specified
Bedford, Harrison J
Cross, Benjamin
Culloty, Ronan
Mayoh, Braydan
Menzies, James
Montgomery, Sam
Power, Callum
Premaratne, Michain
Robbins, Aidan
Shukla, Shaurya
Vodopier, Archer
West, William
 
Mackay, Nicholas
Corrigan, Jack (c) (+)
Winters, Jesse
Clancy, Kobi
Smith, Hayden
Prendergast, Jack
Wallace, Brodie
McLean, Ben
Tilley, Lachlan
Hocking, Alex
********
Kidman, Maverick
Ringwood District Cricket Association Inc. - Under 12-3
Round 2 - Fri 18 Oct 2019 (5:00PM)
St AndrewsdefSouth Croydon
Venue: J.W Manson Reserve (Mid Oval)Match ID: 3298614
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Shah, Ishaan
Kamdar, Ishaan
Shah, Mahin
Valji, Dhruv
Patel, Harith
Kittanpahuwa, Dion
Currie, Hayden
Howard, Ethan
Parikh, Arjun
Patel, Aaditya
Callow, Archie
Cass, Jett
Dwyer, Austin V
 
Coach:  Parikh, Hardik
Team Manager:  Gandhi, Payal
 
Barsenbach, Cooper
Allen, Ashton
Edgar, Felix
Neaves, Reilly
Del Monaco, Ethan
Gregor, Ethan
Gregor, Zachary
Quinn, Harrison L (c) (+)
Tehlan, Aviraj
Walsh, Jack
Shadbolt, Blake
Powell, Jobe
 
Coach:  Barsenbach, Daniel
Team Manager:  Quinn, Kelly
Ringwood District Cricket Association Inc. - Under 12-5
Round 2 - Fri 18 Oct 2019 (5:00PM)
Montrose (2)defSt Andrews (2)
Venue: Montrose ReserveMatch ID: 3299360
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Team not available
 
Woodward, Matthew
Kirtane, Ishaan A
McDowell, Hudson
Johnson, Shae
Nimco, Isaac
Scholten, Josef G
Pindiganti, John
Saroha, Rudra
Armstrong, Charlie
Foskett, Jackson
 
Coach:  McDowell, Mark
Team Manager:  Nimco, Mark
Ringwood District Cricket Association Inc. - Under 12-7
Round 2 - Fri 18 Oct 2019 (5:00PM)
Warranwood GolddefSt Andrews (3)
Venue: Lipscombe ParkMatch ID: 3324377
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Smith, Daniel
Cairns, Billy C
Dimitri, Luke
Arsenis, Benjamin J
Adjiovski, Will
Hales, Ben
Billson, Liam
Pitt, Lachie
Boniwell, Finn O
Hales, Angus
 
Coach:  Toohey, Stephen A
 
Mayoh, Tiarna
Tanzen, Jai
Mehta, Abir
Blundell, Jake
Seth, Arin
Stephen, Daniel
George, Sarah
Premaratne, Chadhain
Bhagwat, Jai
Seth, Ananya
 
Coach:  Tanzen, Dennis
Team Manager:  Premaratne, Oshadh
Scorer:  Blundell, Victoria
Ringwood District Cricket Association Inc. - Mini Bash 2
Round 2 - Fri 18 Oct 2019 (5:00PM)
St AndrewsvWantirna South Green
Venue: J.W Manson Reserve (East Oval)Match ID: 3331896
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Patel, Tejash
Pearce, Brandon
Shah, Jash
Munasinghe, Asher
Kyriakos, Stratos
Parikh, Arnav
Kyriakos, Vasilis
 
Coach:  Shah, Nirav
Team Manager:  Gatti, Elisa
 
Team not available
Ringwood District Cricket Association Inc. - Girls U/15 Stars
Round 1 - Sun 20 Oct 2019 (9:00AM)
Launching Place UnitedvSt Andrews
Venue: Wickhams Road ReserveMatch ID: 3343111
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Team not available
 
Vodopier, Gemma (c) (+)
Peterson, Tiah
Rivet, Chiara
Rivet, Leila
Harvey, Jayde (+)
Scholten, Ada E
Charlton, Vicki
Cross, Sienna
Montgomery, Kate
Kaehne, Rose
 
Coach:  Harvey, Matthew
Ringwood District Cricket Association Inc. - Stars Girls Cricket League -U/12
Round 1 - Sun 20 Oct 2019 (9:00AM)
St Andrews BluevSt Andrews White
Venue: J.W Manson Reserve (Mid Oval)Match ID: 3342754
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
George, Sarah
Mayoh, Tiarna
Westerveld, Elizabeth
Mulligan, Abbey
Munasinghe, Cindy
Grace, Maddison
Kelaita, Maya
Williams, Rhiannon
 
Coach:  George, Justin
 
Team not available
Ringwood District Cricket Association Inc. - Stars Girls Cricket League -U/12
Round 1 - Sun 20 Oct 2019 (9:00AM)
St Andrews PinkvChirnside Park
Venue: J.W Manson Reserve (East Oval)Match ID: 3342757
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
Hale, Gabrielle
Ng, Ashlea
Semmens, Esther G
Arul, Tanya
Agenbag, Kate
Brandon, Reese
Wadhera, Myra
Seth, Ananya
 
Peshavariya, Mili
Gerrey, Tiarna
Miles, Alex
Ross, Monique
Casey, Alysha
Peshavariya, Isha
 
Coach:  Carpenter, Lyle
Ringwood District Cricket Association Inc. - Stars Girls Cricket League -U/12
Round 1 - Sun 20 Oct 2019 (9:00AM)
St Andrews BluevSt Andrews White
Venue: J.W Manson Reserve (Mid Oval)Match ID: 3342754
Umpires:  Not specified
Scorers:  Not specified
George, Sarah
Mayoh, Tiarna
Westerveld, Elizabeth
Mulligan, Abbey
Munasinghe, Cindy
Grace, Maddison
Kelaita, Maya
Williams, Rhiannon
 
Coach:  George, Justin
 
Team not available